Mydła, syndety, combo czyli czym myć ręce

Czym myć ręce w czasie epidemii koronawirusa?

Koronawirus zaskoczył nas wszystkich i teraz staramy się jak możemy zebrać rozlane mleko. Staramy się grzecznie siedzieć w domu (oczywiście nie każdy może) i szczególnie dbać o higienę. Pojawiają się często pytania czym myć ręce. Czy to musi być mydło? A może wystarczy żel pod prysznic. A co z płynem do kąpieli? A może płyn do mycia naczyń?

Mydło

Oczywiście wszyscy polecają mydło. Tu są właściwie 2 rodzaje produktów. Mydła oparte na karboksylanach (np. Sodium Stearate, Sodium Olivate) to najstarsze produkty myjące. Skutecznie usuwają zanieczyszczenia jednak charakteryzują się wysokim pH co może skutkować podrażnieniem skóry.

Syndet – mydło w płynie

Mydła w płynie – syntedy – to mieszaniny różnych surfaktantów od klasycznego Sodium Laureth Sulfate po znacznie łagodniejsze alkilobetainy, poliglukozydy alkilowe, sarkozyniany czy amfooctany. Takie produkty mają pH dostosowane do pH skóry. Nadal skutecznie usuwają zanieczyszczenia ale nie przesuszają i nie podrażniają skóry.

Combo

No i mydła w kostce, które zawierają mieszaninę karboksylanów i innych surfaktantów. Na ogół w składzie znajdziemy tauryniany, czasem Sodium Laureth Sulfate. Takie produkty maja pH zbliżone do pH mydeł.

Nie mogę kupić mydła. Czy mogę użyć żel pod prysznic / szampon / płyn do naczyń?

Zarówno żel pod prysznic jak i szampon czy płyn do mycia naczyń będą skutecznie usuwać zanieczyszczenia. Jedynie płyn do naczyń będzie zbytnio wysuszał skórę. Ale  jeśli masz nie myć rąk wcale bo nie masz mydła lepiej użyj płynu do mycia naczyń.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *