Otrzymywanie emulsji

Skuteczne emulgowanie

Aby połączyć wodę i olej musimy dostarczyć do układu energię oraz ustabilizować otrzymany układ dyspersyjny. W laboratorium możemy do tego wykorzystać mieszadło mechaniczne i homogenizator.

MIESZADŁO MECHANICZNE

Po zmieszaniu obu faz w obecności emulgatora propeler mieszadła zanurza się w mieszaninie i dobiera obroty tak aby całość mieszała się energicznie ale nie ulegała zapowietrzeniu (chcemy krem a nie mus!). Na ogół im większe obroty tym emulsja wychodzi bardziej stabilna gdyż uzyskujemy mniejsze krople fazy rozproszonej (przepraszam profesjonalistów za niewielkie uogólnienie!). Za pomocą mieszadła można otrzymać zarówno 50 mL jak i 5 L emulsji, a ilości zależy od mocy przyrządu i wielkości propelera. Mieszadło jest uniwersalnym urządzeniem mieszającym gdyż za jego pomocą przygotujemy też dyspersje  zagęstników czy zagęszczone roztwory spc.

Przy przenoszeniu skali trzeba wziąć pod uwagę, że emulsja została zaprojektowana “na mieszadło mechaniczne”.

Skoro można w ten sposób to po co ponosić koszty i wprowadzać

HOMOGENIZATOR

Homogenizator pozwala na znacznie bardziej efektywne rozdrobnienie faz. Szczególnie w przypadku emulsji w/o jest konieczny do uzyskania stabilnego układu. W zależności od końcówki dyspergującej (układ rotor/stator) i mocy urządzenia możemy otrzymać od 5 mL emulsji do kilku litrów.

Poniżej zamieściłam zdjęcia emulsji. Obie próbki mają identyczny skład. Próbka górna została zrobiona z użyciem homogenizatora (homogenizacja 30 s; 15000 1/s), mieszanie na mieszadle mechanicznym do schłodzenia. Próbka dolna została zemulgowana wyłącznie za pomocą mieszadła mechanicznego (IKA RW 16).

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie surowce można homogenizować. Wiele polimerów “nie lubi” tak dużych sił ścinających i homogenizacja może zepsuć parametry reologiczne produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *