Mikroalgi – prokariotyczne i eukariotyczne fotosyntetyzujące organizmy
Mikroalgo mogą szybko rosnąć i żyć w trudnych warunkach dzięki ich jednokomórkowej lub nieskomplikowanej wielokomórkowej strukturze. Są one obecne we wszystkich ekosystemach na Ziemi, nie tylko wodnych, ale także lądowych. Stanowią jedną z najbardziej heterogenicznych grup organizmów. W zależności od gatunku mikroalgi mogą być bogatym źródłem białek, węglowodanów czy lipidów.
Mikroalgi wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym
Do najczęściej wykorzystywanych w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym alg należą: zielenice (zawierające zielony chlorofil, żółty ksantofil i pomarańczowy karoten), krasnorosty (z czerwoną fikoerytryną, niebieską fikocyjaniną i zielonym chlorofilem), brunatnice (z ciałkami barwnikowymi wypełnionymi, obok chlorofilu i ksantofili, brunatną fukoksantyną). W szczególności wykorzystuje się mikroalgi do produkcji beta-karotenu czy astaksantyny. Ekstrakt z mikroalg może stanowić cenny surowiec kosmetyczny.
Mikroalgi jako źródło oleju
Zawartość lipidów w mikroalgach wynosi pomiędzy 1% a 70% suchej masy, ale w odpowiednich warunkach niektóre gatunki mogą produkować nawet 90% suchej masy.
Olej izoluje się z alg, które zbiera się w okresie ich średniego wzrostu. Proces ten to albo wyciskanie (proces powolny, wymaga dużej ilości surowca) albo ekstrakcja rozpuszczalnikowa lub nadkrytycznym CO2. Olej, który jest pozyskiwany z mikroalg zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe z trzema i więcej podwójnymi wiązaniami (α-linolenowy, stearydonowy, eikozapentaenowy, dokozapentaenowy i dokozaheksaenowy). Profile kwasów tłuszczowych w olejach pozyskiwanym z różnych mikroalg znacznie różnią się między sobą. Na ogół najwięcej jest kwasu oleinowego (36%), palmitynowego (15%), stearynowego (11%) i izostearynowego 17:0 (8,4%) oraz linolowego (7,4%) Oprócz triglicerydów może zawierać glikolipidy, sterole, woski, węglowodory, fosfolipidy i niewielkie ilości wolnych kwasów tłuszczowych. Olej z mikroalg wykorzystuje się między innymi w produkcji biopaliw, proces ten jest jednak bardziej kosztowny w porównaniu z innymi. Olej z mikroalg znalazł już zastosowanie w procesie produkcji mydła.
Przeczytaj artykuł:
Marta Bareja, Beata W. Domagalska, Katarzyna Pytkowska, Olej z mikroalg w układach emulsyjnych typu o/w, Pol J Cosmetol 2016, 19(4): 339-346