Jeśli interesujesz się kosmetykami DYI to wykonanie kosmetyków na wymiar dla najbliższych może być wspaniałym wyzwaniem. Można zacząć od wykorzystania gotowych baz mydlanych i zrobić kolorowe mydełka. Tu ogranicza nas tylko wyobraźnia i posiadane formy. Od lat kupuję formy silikonowe i każdego roku wykonuję kilka mydełek. Dzisiaj prezentuję mydełka tegoroczne. Różnią się kształtem (serca, kwiaty), barwą i połyskiem (matowe, z barwnikami i pigmentami).
Jaka baza mydlana?
Warto wybierać bazę ze sprawdzonych źródeł i przyjrzeć się składowi. Czasami w bazach o dużej przejrzystości dodawany jest SLES i jeśli ktoś nie może używac kosemtyków myjących z SLES to warto z tej bazy zrezygnować.. Od lat korzystam z baz z Ecospa.pl i uważam, że dobrze sprawdzają się. Ładnie topią się zarówno w kąpieli wodnej jak i w kuchence mikrofalowej. W tym ostatnim przypadku trzeba pilnować czasu gdyż baza topi się błyskawicznie i może wykipieć.
Jak barwić mydło? Barwniki czy pigmenty?
Wbrew pozorom sprawa nie jest banalna. Większość barwników będzie migrować i po jakimś czasie kolory w mydle wymieszają się. Warto szukać barwników niemigrujących lub pozostać przy pigmentach. Pigmenty perłowe pozwolą na otrzymanie ślicznych mieniących się kompozycji. Warto zwrócić uwagę na opis pigmentu czy może być dodawany na gorąco. Można też zdać się na składniki mineralne – glinki: białą, zieloną różową. Wtedy otrzymamy mydło nieprzeźroczyste. Można dodać drobiny peelingujące – np. mieloną kawę. Kawa nada też barwę i specyficzny zapach bazie mydlanej.
Olejki eteryczne i kompozycje zapachowe do mydeł
Bazę mydlaną wylewa się dość ciepłą więc osobiście rzadko dodaję “zapach” do bazy. Olejki eteryczne i kompozycje zapachowe są lotne i większość zwyczajnie odparuje. Jednak jeśli poczekamy z wylewaniem mydła do formy aż baza zacznie lekko gęstnieć wtedy możemy dodać kilka kropli dla nadania zapachu. Dość trudno uchwycić ten moment, a substancje zapachowe i tak w większości odparują. Dodatkowo baza mydlana ma swój charakterystyczny zapach i może okazać się, że dodany przez nas olejek nie pasuje i całość nie pachnie zachęcająco.
Formy do mydła
W przypadku mydeł z bazy rzadko stosuje się klasyczne formy drewniane. Ja także nie stosuję dużych form prostopadłościennych gdyż raczej wykonuje małe mydełka o różnych kształtach. Wykorzystuję tu wszelkiego rodzaju formy silikonowe. Z formy takiej dość prosto wyjmuje się mydło po ostygnięciu. Czas stygnięcia jest dość długi i jeżeli wyjmiemy mydło zbyt szybko to może ulec zniekształceniu podczas wyjmowania.