Lubisz naturalne kosmetyki? No to do dzieła.
Zrobimy linię kosmetyków ogórkowych, w której będą:
- płyn micelarny,
- tonik,
- maska
- krem regenerujący.
Wszystko zielone i pachnące ogórkiem! Do dzieła!!!
Zaczynamy od przygotowania soku z ogórka ale nie wyrzucamy pulpy, która pozostaje po odciśnięciu soku gdyż wykorzystamy ją do zrobienia maski. Obejrzyj krótki film o przygotowaniu surowca.
Jeśli nie lubisz mętnych płynów i toników przed przystąpieniem do przygotowania tych kosmetyków odstaw sok na noc do lodówki aby się wyklarował.
Niekonserwowany sok i pulpę przechowuj w ciemnych, szklanych pojemnikach nie dłużej niż 24 godziny.
Co cennego jest w ogórku?
W medycynie ludowej sok z ogórka stosowano do oczyszczania skóry i łagodzenia poparzeń słonecznych. Był polecany jako przeciwzmarszczkowy.
Główne składniki owocu ogórka to węglowodany, witamina C, aminokwasy (kwas glutaminowy, arginina, kwas asparginowy, leucyna, alanina, valina, izoleucyna, lizyna, tyrozyna, prolina, histydyna, metionina, tryptofan), kwas kawowy, jony: potasu, wapnia, magnezu, żelaza, manganu, kwas alfa-linolenowy i fosfolipidy (fragmenty ścian komórkowych), triglicerydy (w pestkach), fitosterole, kukurbitacyna (C, B, E), związki fosforu, alfa-tokoferol i beta-karoten. W zależności od źródeł pojawia się też informacja o obecności kwasu mlekowego i kukurbitacyny D. Ekstrakty owocu ogórka (200 μg/ml charakteryzują się wartością SPF 0.67±0.54. Doniesienia literaturowe potwierdzają działanie wybielające i nawilżające emulsji z ekstraktem z owocu ogórka.
Tak więc kosmetyki z ogórkiem będą działały przeciwstarzeniowo, rozjaśniająco, będą łagodziły podrażnienia.
Pulok K. Mukherjee, Neelesh K. Nema, Niladri Maity, Birendra K. Sarkar, Phytochemical and therapeutic potential of cucumber Fitoterapia 84 (2013) 227–236
Chcesz się dowiedzieć więcej o składnikach nawilżających zapisz się na kurs o emolientach (K3EL)!